We're Open
+44 7340 9595 39
+44 20 3239 6980

[Solved] (a) Assuming the company uses variable costing, calculate Polk’s manufacturing cost per unit for 2012. (Round answer t

  100% Pass and No Plagiarism Guaranteed

[Solved] (a) Assuming the company uses variable costing, calculate Polk’s manufacturing cost per unit for 2012. (Round answer to 2 decimal places, e.g.10.50.)

Accounting Assignment: Variable vs. marginal costing

INSTRUCTIONS:

Costing Methods Paper

Complete Exercise 19-17 from the Wiley Plus software.

Exercise 19-17

Polk Company builds custom fishing lures for sporting goods stores. In its first year of operations, 2012, the company incurred the following costs.

Variable Cost per Unit

Direct materials $7.73

Direct labor $2.52

Variable manufacturing overhead $5.92

Variable selling and administrative expenses $4.02

Fixed Costs per Year

Fixed manufacturing overhead $239,522

Fixed selling and administrative expenses $247,303

Polk Company sells the fishing lures for $25.75. During 2012, the company sold 80,000 lures and produced 94,300 lures.

(a)  Assuming the company uses variable costing, calculate Polk’s manufacturing cost per unit for 2012. (Round answer to 2 decimal places, e.g.10.50.)

Manufacturing cost per unit $

(b)  Prepare a variable costing income statement for 2012.

POLK COMPANY

Income Statement

For the Year Ended December 31, 2012

Variable Costing

(c)  Assuming the company uses absorption costing, calculate Polk’s manufacturing cost per unit for 2012. (Round answer to 2 decimal places, e.g.10.50.)

Manufacturing cost per unit $

(d)  Prepare an absorption costing income statement for 2012.

POLK COMPANY

Income Statement

For the Year Ended December 31, 2012

Absorption Costing

After completing the assignment, write a paper of no more than 350 words in which you respond to the following questions:

  • In this case, would it be better to use the variable or absorption costing method, and why?
  • What are the benefits of the two methods?
  • Which method would lead to the best decision when a competitor is submitting a lower bid for your product?

The paper does not have to be in APA format.

 

 

CONTENT:
Accounting Assignment: Variable vs. marginal costingName:Course:Instructor:Date: Manufacturing cost per unit in variable costingVariable CostingVariable costs per unit Direct Materials7.73Direct labor2.52Variable manufacturing overhead5.92Fixed costs per yearFixed manufacturing overhead Cost per Unit16.17The fixed manufacturing cost per unit is the total fixed manufacturing cost divided by the total number of lures produced.Variable costing income statementPOLK COMPANYIncome StatementFor the Year Ended December 31, 2012Variable CostingCost per unit QuantityTotal costSales25.7580,0002060000Variable cost of goods sold16.1780,0001293600Variable selling & Administrative4.0280,000321600 Contributing margin444800Fixed overhead239,522Fixed selling and administrative 247,303Income/ loss-42,025 Manufacturing cost per unit - absorption costingVariable costs per unit absorption costingDirect Materials7.73Direct labor2.52Variable manufacturing overhead5.92Fixed costs per yearFixed manufacturing overhead2.54Cost per Unit18.71Calculation of the fixed manufacturing cost under absorption costing is based on dividing the total manufacturing overhead expenses by the total lures production of 94,300. Thus, the fixed manufacturing overhead is 239,522/ 94,300= 2.54. The cost is borne during production and not during sales and hence should be based on 9...

100% Plagiarism Free & Custom Written,
Tailored to your instructions


International House, 12 Constance Street, London, United Kingdom,
E16 2DQ

UK Registered Company # 11483120


100% Pass Guarantee

STILL NOT CONVINCED?

View our samples written by our professional writers to let you comprehend how your work is going to look like. We have categorised this into 3 categories with a few different subject domains

View Our Samples

We offer a £ 2999

If your assignment is plagiarised, we will give you £ 2999 in compensation

Recent Updates

Details

  • Title: [Solved] (a) Assuming the company uses variable costing, calculate Polk’s manufacturing cost per unit for 2012. (Round answer to 2 decimal places, e.g.10.50.)
  • Price: £ 9
  • Post Date: 2021-10-13T04:37:41+00:00
  • Category: New Samples
  • No Plagiarism Guarantee
  • 100% Custom Written

Customer Reviews

[Solved] (a)  Assuming the company uses variable costing, calculate Polk’s manufacturing cost per unit for 2012. (Round answer to 2 decimal places, e.g.10.50.) [Solved] (a) Assuming the company uses variable costing, calculate Polk’s manufacturing cost per unit for 2012. (Round answer to 2 decimal places, e.g.10.50.)
Reviews: 5

A masterpiece of assignment by , written on 2020-03-12

Now I am happy that I made the right decision of coming to Insta Research for help. My term paper was so technical and analytical at the same time. I got really confused about what to do but got relaxed when I was given such a humble writer. He clarified my concepts with the best explanations and discussions. I almost interacted with him on daily basis within the writing process. The best feature of this site is quick delivery as I got the work before my deadline. Additionally, the term paper is written skillfully and handled quite professionally. Now I am able to take a deep sigh of relief and thank you all for such speedy help. The quality of the work made my day.
Reviews: 5

A masterpiece of assignment by , written on 2020-03-12

I have been taking help from Insta Research since 2015 and believe me, this place is incredible in giving the best help in assignments and essays. I also ask them to run plagiarism in my essays that I have written, and they always gave me accurate results. I am literally blessed to have a strong bonding with this site so that in any need of urgency, I contact them and find them always beside me. Thank you!